Встановлення факту родинних відносин при прийнятті спадщини.

Аватар пользователя Официальный источник

В межах всеукраїнського право просвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», завданням якого є забезпечення українців інформацією про права, гарантовані їм Конституцією і законами України з метою підвищення правової освіченості та правової свідомості громадян щодо встановлення факту родинних відносин при прийнятті спадщини консультують фахівці відділу «Онуфріївське бюро правової допомоги».

Родинні відносини (споріднення) (у теорії права) – кровний зв’язок між людьми, з наявністю якого закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов’язків. На підставі ступеня родинної спорідненості встановлюється черговість спадкування, що впливає на долю в виділеній власності. Цивільний кодекс України визначає п’ять черг осіб, які можуть претендувати на майно померлого за фактом наявності родинних відносин.

Щоб нотаріус міг розподілити спадщину, йому потрібно надати відповідне документальне підтвердження наявності родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємцем. До розгляду приймаються тільки офіційні папери, які не пошкоджені і не містять помилок, проте, якщо таких немає, або вони не дають можливості встановити факт родинних відносин, то єдина можливість отримати спадщину - звернутися до суду.

Встановлення факту родинних відносин здійснює суд у порядку окремого провадження, а сама заява про встановлення факту родинних відносин подається заявником до суду за місцем його проживання.

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:

    • спадкоємці померлої особи, котрі мають право на спадщину, проте, не мають відповідних документів котрі підтверджують родинний зв’язок із померлим, а тому звернулись до суду із заявою про встановленням факту родинних відносин;

    • особи, котрі мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника і яким відмовлено в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;

    • інші особи, якщо встановлення такого факту тягне за собою виникнення юридичних наслідків для цих осіб.

Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин, знову ж таки, залежно від мети встановлення цього факту, можуть бути особи, яким рішення по справі може вплинути на їх права, обов’язки та законні інтереси. Наприклад, щодо прав на спадщину, заінтересованими особами можуть бути: брат, сестра, онук, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада, якщо відсутні спадкоємці за законом і заповітом тощо.

Судовий розгляд

Для отримання позитивного судового рішення важливо підготувати наступну доказову базу:

 1. Відмова нотаріуса у письмовій формі, якою він підтверджує факт неможливості встановити родинні відносини між спадкодавцем та спадкоємцем. До неї додаються довідки з органів реєстрації актів цивільного стану, що підтверджують неможливість відновити дані.
 2. Документи, які засвідчують вашу родинну спорідненість зі спадкодавцем, це можуть бути: листи, щоденники, відео та фотоматеріали, анкети, ордера, акти і т.п. Суд розгляне і врахує все, що може навіть побічно підтвердити ваші слова.
 3. Показання свідків, які можуть підтвердити родинні відносини. Свідки повинні бути готові виступити в суді особисто і підтвердити свої свідчення.

Звертаємо увагу, що визнання вас родичем, ще не дає прав на отримання спадщини, незалежно від наявності інших претендентів. Після набрання рішення суду в силу, ви повинні звернутися до нотаріуса, щоб той провів розподіл майна виходячи з нових обставин. Також на підставі цього рішення не проводиться зміна паспорта та внесення змін до актів цивільного стану, воно використовується тільки в рамках відкритої спадкової справи.

Суд може відмовити у відкритті провадження, якщо:

 • Мова йде не про родинні відносини, а про спільне проживання. У таких випадках необхідно готувати позов до суду з проханням встановити факт проживання однією сім'єю.
 • Ви можете довести родинні зв'язки без судового розгляду.
 • Якщо заявник відсторонений від спадщини, згідно з передбаченою законом процедурою.

Також вам буде відмовлено в тому випадку, якщо позов складений неправильно, поданий в не уповноважену судову інстанцію або до нього не додаються докази достатні для початку розгляду, а також не сплачено судовий збір.

Для отримання більш детальних консультацій чи роз’ясненнь можна звертатися до Онуфріївського бюро правової допомоги за адресою: сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 68, тел. (05238)-2-00-50.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0800-213-103.

 

Похожие материалы

Добавить комментарий

  ___    ____   ______    __     __   
/'___`\ /'___\ /\ ___\ /'__`\ /'_ `\
/\_\ /\ \ /\ \__/ \ \ \__/ /\_\L\ \ /\ \L\ \
\/_/// /__ \ \ _``\ \ \___``\ \/_/_\_<_ \ \___, \
// /_\ \ \ \ \L\ \ \/\ \L\ \ /\ \L\ \ \/__,/\ \
/\______/ \ \____/ \ \____/ \ \____/ \ \_\
\/_____/ \/___/ \/___/ \/___/ \/_/

Введите код, изображенный в стиле ASCII-арт.

Все права на материалы, опубликованные на сайте, охраняются в соответствии с законодательством Украины, в том числе, об авторском праве и смежных правах. Использование материалов газеты "Онуфриевские Вести" разрешается при наличии ссылки. Для интернет-изданий обязательна гиперссылка на http://onufrievka.com.ua, открытая для поисковых систем. Редакция интернет-газеты "Онуфриевские Вести" может не разделять мнений и взглядов автора, высказанных в статье, на форуме, в комментариях и других ресурсах сайта. Точка зрения, представленная в публикации, принадлежит исключительно ее автору. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, содержащейся в рекламных объявлениях.

Copyright © 2011-2015