Право дитини на врахування її думки при вирішенні питань, що стосуються її життя

Аватар пользователя Официальный источник

Кожна дитини має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї.

      Про право дитини на вільне висловлювання власної  думки та її обов’язкове врахування дорослими, як гарантії дотримання її інтересів при вирішенні різних спорів, в межах правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», роз’яснює відділ «Онуфріївське бюро правової допомоги».

 

Конвенцією про права дитини  визначено, що дитина, здатна сформулювати власні погляди, має право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що її торкаються.  Поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю. З цією метою дитині зокрема надається можливість бути заслуханою в ході будь якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами.

Відповідно до статті 171 Сімейного кодексу України,  дитина має бути вислухана при вирішенні між батьками чи іншими особами спору щодо її:

-    виховання;

-   місця проживання;

-   позбавлення батьківських прав;

-   поновлення батьківських прав;

-   управління її майном.

Крім того, законодавством передбачено ще низку випадків, коли думка дитини має бути обов’язково врахована, при:

 •  зміні прізвища дитини, яка досягла семи років;
 •  зміні по батькові дитини, яка досягла чотирнадцяти років;
 • визначенні батьками місця проживання дитини, яка досягла десяти років;
 •  розпорядженні аліментами, які одержані на неповнолітню дитину;
 •  усиновленні дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку щодо цього питання;
 •  записі усиновлювача матір'ю, батьком дитини, яка досягла семи років (згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім’ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками);
 •  зміні усиновлювачами імені дитини;
 •  призначенні опікуна чи піклувальника;
 •  визначенні опікуном, піклувальником способів виховання дитини;
 •  передачі дитини у сім'ю патронатного вихователя;
 •  влаштуванні дитини до прийомної сім'ї;
 •  влаштуванні дитини до дитячого будинку сімейного типу.

Оскільки дитина через свою незрілість та відсутність життєвого досвіду не завжди може повною мірою усвідомлювати свої інтереси, вона залишається найбільш вразливою стороною в ході будь яких сімейних конфліктів. Тож, при вирішенні спірних питань, суд не пов'язаний думкою дитини і має право постановити рішення всупереч її думці, якщо цього вимагають безпосередньо інтереси самої дитини. 

Варто зауважити, що діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.

Під час вчинення дій, пов’язаних з розлученням дитини з одним або обома батьками, а також інших дій, що стосуються дитини, в порядку, встановленому законом, судом заслуховується думка та побажання дитини.

У випадках коли дитина, проживає окремо від батьків або одного з них, вона має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. В свою чергу, батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

 

Для отримання більш детальних консультацій чи роз’яснень можна звертатися до «Онуфріївського бюро правової допомоги» за адресою: сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 68. Тел. (05238)-2-00-50.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0800-213-103.


 
Похожие материалы

Добавить комментарий

  __     __     _    ______    __   
/'__`\ /'_ `\ /' \ /\ ___\ /'_ `\
/\_\L\ \ /\ \L\ \ /\_, \ \ \ \__/ /\ \L\ \
\/_/_\_<_ \ \___, \ \/_/\ \ \ \___``\ \ \___, \
/\ \L\ \ \/__,/\ \ \ \ \ \/\ \L\ \ \/__,/\ \
\ \____/ \ \_\ \ \_\ \ \____/ \ \_\
\/___/ \/_/ \/_/ \/___/ \/_/

Введите код, изображенный в стиле ASCII-арт.

Все права на материалы, опубликованные на сайте, охраняются в соответствии с законодательством Украины, в том числе, об авторском праве и смежных правах. Использование материалов газеты "Онуфриевские Вести" разрешается при наличии ссылки. Для интернет-изданий обязательна гиперссылка на http://onufrievka.com.ua, открытая для поисковых систем. Редакция интернет-газеты "Онуфриевские Вести" может не разделять мнений и взглядов автора, высказанных в статье, на форуме, в комментариях и других ресурсах сайта. Точка зрения, представленная в публикации, принадлежит исключительно ее автору. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, содержащейся в рекламных объявлениях.

Copyright © 2011-2015