Права громадян у виборчому процесі

Аватар пользователя Официальный источник

Виборчі права громадян належать до найважливіших прав і свобод, гарантованих державою.  Ці права громадян закріплені статтею 38 Конституції України, в якій сказано, що громадяни України мають право брати участь в управлінні державними справами, у Всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. В межах правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» фахівці відділу «Онуфріївське бюро правової допомоги» проводять інформування про права громадян у виборчому процесі.

 

Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

 Конституцією України  визначено, що право голосу на виборах мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років.  

2. Документом, який підтверджує громадянство України, є:

1) паспорт громадянина України;

2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

3) дипломатичний паспорт;

4) службовий паспорт;

7)військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);

8) тимчасове посвідчення громадянина України;

9) картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи, - для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах.

Документи, зазначені у пунктах 1, 7, 8 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях.

Документ, зазначений у пункті 9 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і може бути використаний на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у відповідній установі виконання покарань або слідчому ізоляторі. Документи, зазначені у пунктах 2-4 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонних виборчих дільницях, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України.

Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.

Реалізація права голосу на виборах  громадянами України, які проживають або перебувають у період підготовки і проведення виборів за межами України, забезпечується шляхом їх включення до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці.

Для того, щоб взяти участь в голосуванні, переселенці з Донбасу і Криму повинні написати заяву про тимчасову зміну місця голосування у відділ ведення Держреєстру виборців того населеного пункту, в якому переселенець збирається голосувати (місті, район в місті або сільському районі). Для подачі заяви потрібен тільки паспорт (в якому вказана домашня адреса на тимчасово непідконтрольній території Донбасу або АРК). Заяву необхідно подати до 25 березня 2019 року. Вона повинна бути розглянута органом Держреєстру невідкладно (але не пізніше ніж за 5 днів до дати голосування) і за результатами видається посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.

Громадяни України, які мають право голосу, можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени, проводити передвиборну агітацію, вести спостереження за ходом виборчого процесу, бути довіреною особою або набувати статусу іншого учасника виборчого процесу тощо у порядку, визначеному законодавством України.

  Вибори  є рівними: громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах.

  Кожний громадянин України на виборах має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців.  

Участь громадян України у виборах  є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.

  Вибори є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.

  Голосування на виборах є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.

  Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються.

Допомога виборцю з особливими потребами, який не може самостійно заповнити виборчий бюлетень чи опустити його у виборчу скриньку, у виконанні цих дій відповідно до його волевиявлення не вважається голосуванням замість цього виборця.

Будь-які прямі чи непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану,місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються.                  

Забороняється застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, а також контроль за волевиявленням виборців під час голосування.

З метою захисту своїх виборчих прав громадяни можуть звертатися до виборчих комісій або до суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, до правоохоронних органів – у випадках, коли законодавством передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність за порушення виборчих прав громадян.

Для отримання більш детальних консультацій чи роз’яснень можна звертатися до Онуфріївського бюро правової допомоги за адресою: сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 68, тел. (05238)-2-00-50.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0800-213-103.

 

 

 

Похожие материалы

Добавить комментарий

  ____    ____    __     __     _   
/'___\ /'___\ /'_ `\ /'_ `\ /' \
/\ \__/ /\ \__/ /\ \L\ \ /\ \L\ \ /\_, \
\ \ _``\ \ \ _``\ \ \___, \ \/_> _ <_ \/_/\ \
\ \ \L\ \ \ \ \L\ \ \/__,/\ \ /\ \L\ \ \ \ \
\ \____/ \ \____/ \ \_\ \ \____/ \ \_\
\/___/ \/___/ \/_/ \/___/ \/_/

Введите код, изображенный в стиле ASCII-арт.

Все права на материалы, опубликованные на сайте, охраняются в соответствии с законодательством Украины, в том числе, об авторском праве и смежных правах. Использование материалов газеты "Онуфриевские Вести" разрешается при наличии ссылки. Для интернет-изданий обязательна гиперссылка на http://onufrievka.com.ua, открытая для поисковых систем. Редакция интернет-газеты "Онуфриевские Вести" может не разделять мнений и взглядов автора, высказанных в статье, на форуме, в комментариях и других ресурсах сайта. Точка зрения, представленная в публикации, принадлежит исключительно ее автору. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, содержащейся в рекламных объявлениях.

Copyright © 2011-2015