ПОДІЛ СПІЛЬНОГО МАЙНА У ФАКТИЧНИХ ШЛЮБНИХ ВІДНОСИНАХ

Аватар пользователя Официальный источник

В Українському суспільстві все частіше молоді люди розпочинають спільне життя без реєстрації шлюбу, при цьому маючи, фактично, повноцінні шлюбні стосунки, під час яких вони придбають нерухомість, автомобілі, різноманітні предмети побуту та народжують дітей зовсім не переймаючись про штамп в паспорті. В межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» фахівці відділу «Онуфріївське бюро правової допомоги» проводять правове інформування, що слід знати цивільному подружжю при поділі спільної сумісної власності.

 

Цивільний шлюб — це відносини жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю та при цьому не є одруженими.

Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

З цього положення вбачається, що стосунки між чоловіком та жінкою, зареєстровані в органах РАЦС є більш захищеними, оскільки офіційно визнаються державою з моменту реєстрації шлюбу.

Правовий статус майна, набутого особами в цивільному шлюбі, є таким самим, як і правовий статус майна подружжя — спільна сумісна власність. Відповідно до норм законодавства поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, відбувається згідно з положенням гл.8 Сімейного кодексу України. Таким чином, наразі поділ майна осіб, які перебувають у цивільному шлюбі, повністю прирівняно до поділу майна подружжя, яке офіційно оформило свої стосунки.

Визнання майна таким, що належить на праві спільної сумісної власності жінці та чоловікові, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, відбувається шляхом встановлення факту проживання однією сім'єю, ведення спільного побуту, виконання взаємних прав та обов'язків. Відповідно до ч. 1 п.5 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу. Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. У тому випадку, якщо чоловік та жінка, які спільно проживають, знаходяться (знаходиться) в іншому шлюбі, суд повинен відмовити у відкритті провадження у справі, оскільки таке встановлення факту відповідно до статті 74 СК не породжує прав і обов’язків цих осіб щодо спільного майна.

Майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім'ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі. Вважається, що кожна річ, набута під час спільного проживання, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Фактичне подружжя має однакові права, як і зареєстроване подружжя, на володіння, користування і розпорядження майном, яке належить їм на праві спільної сумісної власності.

У випадках, коли порушується питання з приводу поділу майна, що було набуте чоловіком та жінкою під час спільного сумісного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, вони можуть розділити його добровільно через укладання нотаріально посвідченого договору і визначити частку майна, яке належить кожному з них. Якщо згоди на поділ майна в добровільному порядку не було досягнуто, кожен з подружжя може звернутися з цього приводу до суду.

Що необхідно для звернення до суду з приводу поділу майна?

Для того, щоб визнати право власності на частку в спільному майні, придбаному під час проживання чоловіка та жінки у цивільному шлюбі необхідно перш за все звернутися до суду з заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю та визнання права власності на частку в спільному майні. Заява про встановлення такого факту може бути подана за місцем проживання заявника.

При цьому вагомими доказами для встановлення факту проживання однією сім’єю будуть покази свідків, фотокартки, відеозаписи, з яких вбачається спільне проживання, ведення побуту, проводження дозвілля та відпочинку, тощо. Крім того, якщо у осіб, які проживають без реєстрації шлюбу, є спільні діти, вагомим доказам по такій справі буде вважатися свідоцтво про народження цієї дитини. Доводячи, що майно було набуте в результаті спільної праці чоловіка та жінки необхідно пред’явити квитанції або чеки, що підтверджують факт придбання майна, а також факт платоспроможності того з подружжя, який намагається довести вищезазначений факт.

Таким чином, фактичне подружжя може так само, як і подружжя, яке в зареєстрованому шлюбі, визнати свої майнові права та обов´язки, маючи рішення суду про встановлення факту спільного проживання в будь-якому договорі, за винятком шлюбного договору.

Цивільне законодавство України закріплює правовий статус, а також права і обов’язки осіб, які разом проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу. Однак, відсутність чіткого механізму вирішення спорів, які виникають у зв’язку з поділом майна такого подружжя, створює досить суперечливу судову практику з цих питань та додаткові проблеми з приводу поділу майна. Оскільки держава, станом на сьогоднішній день, залишається на боці зареєстрованого шлюбу, необхідно визнати, що традиційний інститут створення сім’ї є більш захищеним та надає подружжю повний перелік прав та обов’язків, передбачений Сімейним кодексом України.

Для отримання більш детальної інформації можна звернутися до: «Онуфріївського бюро правової допомоги» за адресою: сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 68. Тел. (05238)-2-00-50.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.
 

Похожие материалы

Добавить комментарий

 __ __     ___     __    __ __     __   
/\ \\ \ /'___`\ /'__`\ /\ \\ \ /'_ `\
\ \ \\ \ /\_\ /\ \ /\_\L\ \ \ \ \\ \ /\ \L\ \
\ \ \\ \_ \/_/// /__ \/_/_\_<_ \ \ \\ \_ \ \___, \
\ \__ ,__\ // /_\ \ /\ \L\ \ \ \__ ,__\ \/__,/\ \
\/_/\_\_/ /\______/ \ \____/ \/_/\_\_/ \ \_\
\/_/ \/_____/ \/___/ \/_/ \/_/

Введите код, изображенный в стиле ASCII-арт.

Все права на материалы, опубликованные на сайте, охраняются в соответствии с законодательством Украины, в том числе, об авторском праве и смежных правах. Использование материалов газеты "Онуфриевские Вести" разрешается при наличии ссылки. Для интернет-изданий обязательна гиперссылка на http://onufrievka.com.ua, открытая для поисковых систем. Редакция интернет-газеты "Онуфриевские Вести" может не разделять мнений и взглядов автора, высказанных в статье, на форуме, в комментариях и других ресурсах сайта. Точка зрения, представленная в публикации, принадлежит исключительно ее автору. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, содержащейся в рекламных объявлениях.

Copyright © 2011-2015