Підстави розірвання договору оренди земельної ділянки (паю)

Аватар пользователя Официальный источник

Як правило договори оренди земельних ділянок (паїв) укладаються на довготривалий строк. Але буває так, що орендодавець бажає його дострокового припинення. Про те, у яких випадках можна розірвати договір оренди земельної ділянки достроково, в межах всеукраїнського право просвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», завданням якого є забезпечення українців інформацією про права, гарантовані їм Конституцією і законами України з метою підвищення правової освіченості та правової свідомості громадян, консультують фахівці відділу «Онуфріївське бюро правової допомоги».

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» передбачені підстави, за яких договір оренди земельної ділянки може бути розірваний.


Основними підставами розірвання договору оренди землі є:

 • закінчення строку, на який його було укладено;
 • викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
 • поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
 • смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
 • ліквідації юридичної особи-орендаря;
 • відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
 • набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
 • припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Слід зазначити, що договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом, зокрема, він може бути розірваний за згодою сторін, а також на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або самим договором оренди.

Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов’язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.

Однією з підстав дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки є заборгованість орендаря щодо сплати орендної плати, разом з тим, доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватись належними доказами.

Ще однією можливістю для розірвання договору оренди землі є визнання його в судовому порядку недійсним. Основною підставою такого позову є те, що у договорі оренди земельної ділянки відсутні істотні умови, передбачені ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», серед них зокрема такі:

 • об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
 • строк дії договору оренди;
 • орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Крім того, відповідно до положень статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону. А також, у разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає цільовому використанню земельної ділянки.

Щоб отримати більш детальні консультації чи роз’яснення можна звернутися до відділу «Онуфріївське бюро правової допомоги» за адресою: сел. Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 68, тел. (05238)2-00-50.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер: 0800-213-103

Похожие материалы

Добавить комментарий

  __    ________  ____   ________   _   
/'_ `\ /\_____ \ /'___\ /\_____ \ /' \
/\ \L\ \ \/___//'/' /\ \__/ \/___//'/' /\_, \
\/_> _ <_ /' /' \ \ _``\ /' /' \/_/\ \
/\ \L\ \ /' /' \ \ \L\ \ /' /' \ \ \
\ \____/ /\_/ \ \____/ /\_/ \ \_\
\/___/ \// \/___/ \// \/_/

Введите код, изображенный в стиле ASCII-арт.

Все права на материалы, опубликованные на сайте, охраняются в соответствии с законодательством Украины, в том числе, об авторском праве и смежных правах. Использование материалов газеты "Онуфриевские Вести" разрешается при наличии ссылки. Для интернет-изданий обязательна гиперссылка на http://onufrievka.com.ua, открытая для поисковых систем. Редакция интернет-газеты "Онуфриевские Вести" может не разделять мнений и взглядов автора, высказанных в статье, на форуме, в комментариях и других ресурсах сайта. Точка зрения, представленная в публикации, принадлежит исключительно ее автору. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, содержащейся в рекламных объявлениях.

Copyright © 2011-2015