Консультує начальник відділу «Онуфріївське бюро правової допомоги» Л.Трепачова: Договір довічного утримання. В чому заключається цей договір? Які його гарантії?

Аватар пользователя Официальный источник

Люди похилого віку все частіше цікавляться, які  гарантії вони можуть отримати для  свого подальшого утримання та догляду.

Однією з таких гарантій - є укладання договору довічного утримання (догляду). Але слід звертати особливу увагу на основні моменти та умови перед тим, як укласти такий договір.

 

    Утримання та догляд довічно, регулюється Главою 57 Цивільного кодексу України та визначається, як договір довічного утримання (догляду). 

За договором довічного утримання (догляду) одна сторона передає у власність другій стороні житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно, яке має значну цінність. Взамін друга сторона, зобов’язується довічно матеріально забезпечувати  першу сторону (у вигляді житла, харчування, догляду і необхідної допомоги).

    Сторонами в договорі довічного утримання є відчужувач та набувач. Варто зауважити, що набувачем майна відчужувача, повинна бути дієздатна особа, яка  має змогу забезпечити його належне утримання та догляд.

    Як правило договір довічного утримання (догляду) укладають: одинокі малозабезпечені пенсіонери; люди похилого віку позбавлені опіки та піклування близьких; особи, які потребують сторонньої допомоги.

    Звертаємо увагу, що договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недотримання даної вимоги, такий договір визнається недійсним.

    Довічне утримання може надаватися у чітко визначеній грошовій сумі, черговість виплат грошових сум, обсяг та форми повинні бути визначені в договорі.

    З-поміж іншого, відповідно до законодавства, набувач зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду). Але якщо частина майна відчужувача перейшла до його спадкоємців, витрати на його поховання мають бути справедливо розподілені між ними та набувачем.

    Після підписання договору, житлове приміщення залишається у повному розпорядженні відчужувача, як і до укладання договору, тобто він має право:

    •  продовжувати жити у своєму житлі та залишатися зареєстрованим  (ні за яких обставин і ніхто не може виписати його);

    • запрошувати до себе друзів і родичів;

    •  здавати житло в оренду.

В свою чергу, після передачі права власності за договором, літня людина (відчужувач), отримує певні вигоди:

 • вона більше не повинна  платити комунальні платежі (це обов’язок набувача);
 • вона не ризикує у випадку руйнування цього житлового приміщення (це також переноситься на набувача).

     У випадку, коли набувач  з певних обставин не в змозі надалі надавати належне матеріальне утримання  відчужувачу, його зобов’язання у відповідності до договору можуть перейти до членів його сім’ї за обов’язкової згоди відчужувача.  Якщо з членів сім’ї набувача ніхто не виявить бажання взяти на себе  його обов’язки, то ці обов’язки можна передати іншій особі, але за згодою відчужувача та членів сім’ї набувача.

  Слід зауважити, що відчужувач за договором має право заперечувати, щодо передачі обов’язків набувача іншій особі. У свою чергу набувач має право звернутися до суду для вирішення цього питання.

  Законодавством передбачені випадки припинення договору довічного утримання. Договір може бути розірваний на підставі рішення суду, на вимогу відчужувача або третьої особи у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків.

У випадку припинення дії договору внаслідок невиконання або неналежного виконання набувачем обов’язків за договором довічного утримання передбачена можливість повернення відчужувачу майна. Якщо набувач відмовляється добровільно повернути майно, набуте ним за договором, відчужувач має право звернутися до суду. Усі витрати, зроблені набувачем на користь відчужувача не відшкодовуються.

Онуфріївське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт.Онуфріївка, вул. Графа Толстого, 68 тел. (05238) 2-00-50.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

 

 

 

Похожие материалы

Добавить комментарий

  ___    ____    __     __    ________ 
/'___`\ /'___\ /'_ `\ /'__`\ /\_____ \
/\_\ /\ \ /\ \__/ /\ \L\ \ /\_\L\ \ \/___//'/'
\/_/// /__ \ \ _``\ \ \___, \ \/_/_\_<_ /' /'
// /_\ \ \ \ \L\ \ \/__,/\ \ /\ \L\ \ /' /'
/\______/ \ \____/ \ \_\ \ \____/ /\_/
\/_____/ \/___/ \/_/ \/___/ \//

Введите код, изображенный в стиле ASCII-арт.

Все права на материалы, опубликованные на сайте, охраняются в соответствии с законодательством Украины, в том числе, об авторском праве и смежных правах. Использование материалов газеты "Онуфриевские Вести" разрешается при наличии ссылки. Для интернет-изданий обязательна гиперссылка на http://onufrievka.com.ua, открытая для поисковых систем. Редакция интернет-газеты "Онуфриевские Вести" может не разделять мнений и взглядов автора, высказанных в статье, на форуме, в комментариях и других ресурсах сайта. Точка зрения, представленная в публикации, принадлежит исключительно ее автору. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, содержащейся в рекламных объявлениях.

Copyright © 2011-2015